Onderzoek naar haalbaarheid en wenselijkheid van verplaatsing Cantine

Het is een onderzoek waard: kan De Cantine, de replica van de loods die vroeger op het werkeiland stond en dienstdeed als kantine voor de inpolderaars, en nu in gebruik is als restaurant, weer terug naar het werkeiland? De gemeenteraad heeft gisteren ingestemd met het voorstel van Leefbaar Lelystad om dat te gaan onderzoeken. Er moet in kaart worden gebracht of dit kan en hoeveel dat gaat kosten. Daarna gaat de gemeenteraad zich buigen over de vraag of het wenselijk is.
Een terugplaatsing van het gebouw stuit op twee problemen. Ten eerste is op de oude locatie op het werkeiland een appartementengebouw gepland door een Lelystadse ontwikkelaar, die al jaren toestemming heeft om daar te mogen bouwen, maar dat nog steeds niet heeft gedaan. Als de gemeente dat appartementengebouw nu alsnog zou blokkeren, zou dat een schadeclaim van ettelijke miljoenen euro’s opleveren.
Plek in Batavialand
Daarnaast was in de eerste plannen voor het nieuwe Batavialand geen plek voorzien voor De Cantine: het gebouw zou er weg moeten, het huurcontract met de huidige uitbater van het restaurant zou na 2027 niet worden verlengd. In de laatste plannen is echter wel plek voor De Cantine. Uit kostenoverwegingen hebben de plannenmakers besloten het gebouw mee te nemen in de nieuwe ontwikkeling.
Wat dit allemaal betekent voor de toekomst van het gebouw en het restaurant, is niet duidelijk. Niettemin vond ook het college van b+w het een goed plan de consequenties van een eventuele verplaatsing, de voor- en nadelen en wat het gaat kosten, in kaart te brengen. Het gebouw zelf is van de gemeente Lelystad. De grond waar het nu op staat is van de provincie.