Skip to main content

Fanfare Nationale Reserve: op werkdagen burger, in het weekend muziek in uniform

28 november 2025
Geschreven door Liza Trap

Het jaarlijkse korpsconcert van Fanfare Korps Nationale Reserve’ (FKNR) komt dit jaar naar Lelystad, morgen om precies te zijn. Het orkest, dat onderdeel is van de Koninklijke Landmacht, bestaat volledig uit reservisten die naast hun studie of baan muzikaal actief zijn binnen de FKNR. Voor communicatieadviseur en saxofonist Aniek van de Berkt, die sinds 2018 deel uitmaakt van het orkest, is die combinatie heel vanzelfsprekend. “In principe heeft iedereen bij ons in het orkest doordeweeks een andere baan of studeert nog. Ik werk bijvoorbeeld bij Vereniging Eigen Huis, en dan op zaterdag repeteren wij altijd of we spelen ergens in het land.” 

“We zijn eind september gestart zijn met de voorbereiding. In september speelden we mee met de Nationale Militaire Taptoe in Ahoy Rotterdam en daarna begonnen de voorbereidingen voor dit concert.” Vrijdagavond wordt er een soort try-out gedaan en zaterdag is het jaarconcert,in het AGORA Theater. “En dan hebben we in december nog twee kerstconcerten.”

De FKNR telt - momenteel ongeveer vijftig orkestleden, aangevuld met een groep tamboers. “Ik denk een stuk of tien,” zegt Van de Berkt. Het orkest, dat onder leiding staat van kapitein Alfred Willering, heeft een duidelijke hoofdtaak binnen Defensie. “Onze hoofdtaak is wel echt het ceremoniële begeleiden. Dus dat zijn Prinsjesdag, Veteranendag en beëdigingen. Dat zijn allemaal officiële gelegenheden.” Spannend vindt ze die grote ceremonies inmiddels niet meer. “Ik ben het wel gewend, dus ik vind het niet meer zo spannend.”

 

Parttime militairen

Dat het orkest uit reservisten bestaat, betekent niet dat iedereen ook een actieve militaire functie heeft. Van de Berkt legt uit: “Ik heb helemaal geen militaire functie. Ons orkest bestaat helemaal uit reservisten, dus dat zijn eigenlijk parttime militairen. Wij zijn muzikant, dus dat is natuurlijk een beetje anders.” Zelf kwam ze in 2018 bij de fanfare terecht na een tip van haar toenmalige saxofoondocent. “Ik heb in 2017 auditie gedaan en werd aangenomen. En dan moet je allerlei keuringen door: een sporttest, medische keuring, psychologische keuring en veiligheidsonderzoek.”

Wat haar het meest aanspreekt aan het spelen bij de fanfare, is de diversiteit van de groep én het werk. “Het is een heel jong orkest inmiddels en een hele leuke mix. Er zijn veel beroepsmuzikanten, maar ook mensen zoals ik die doordeweeks iets totaal anders doen.” Ook de variatie in activiteiten vindt ze bijzonder. “Nu zijn we bezig met concerten en uitdagende muziek. En straks in het voorjaar zijn we veel meer buiten bezig, aan het repeteren voor een taptoe of hoe we op straat lopen.”

 

Buitenlandse reizen

In de jaren dat ze onderdeel is van de FKNR maakte Van de Berkt voor haar bijzondere hoogtepunten mee, waaronder buitenlandse reizen. “We gaan ook wel eens naar het buitenland, ongeveer om het jaar. Bijvoorbeeld naar Normandië, anderhalf jaar geleden, en we zijn naar Zweden geweest in 2022.” Tijdens ceremoniële taken komt het orkest soms ook dicht bij het Koninklijk Huis. “Persoonlijk ontmoet heb ik ze niet, maar wel op een afstand gezien. En met Prinsjesdag zie je ze voorbijkomen.”

Zaterdag 29 november om 20.15  in het AGORA Theater. Voor wie daar niet bij kan zijn maar wel bereid is om een stuk verder te reizen, zijn op 19 en 20 december de kerstconcerten in Hoogeveen en in Barneveld.