Skip to main content

Binnenkort weer startersleningen, al zijn de voorwaarden nog niet duidelijk

12 februari 2025
Geschreven door Kees Bakker

Over extra budget twijfelt de gemeenteraad geen enkel moment: er komt weer geld beschikbaar voor startersleningen. Het kan alleen wel zijn dat de verordening wordt aangepast, zodat alleen mensen met een economische, sociale of maatschappelijke binding met Lelystad er gebruik van kunnen maken.

Geen risico

Dat laatste is de wens van de ChristenUnie. De starterslening is een lening waarmee mensen die voor het eerst een huis kopen in Lelystad maximaal 20 procent van de koopsom kunnen financieren. Dat geldt dan tot een bedrag van 65.000 euro en een koophuis tot 450.000 euro. Het idee erachter is dat starters op de koopwoningenmarkt hiermee eerder een lening kunnen krijgen. De eerste drie jaar hoeven ze geen rente te betalen over die lening.

De maatregel werkt, want het hele gemeentelijke budget van 26 miljoen euro is uitgeleend en op dit moment zijn er dus geen startersleningen meer te krijgen, terwijl er nog wel vraag is. Vandaar dat het college van b+w de gemeenteraad voorstelt nog eens 20 miljoen euro aan het budget toe te voegen. Dat kan prima, want de gemeente loopt er relatief weinig risico over: het gaat ten slotte om een lening, het geld komt dus terug en tot nu toe zijn er ook geen wanbetalers geweest die de lening niet hebben afgelost of konden aflossen.

Binding

ChristenUnie oppert nu de lening wel alleen beschikbaar te stellen aan mensen die een binding hebben met Lelystad. Dat kan zijn omdat ze hier werk hebben, hun ouders hier wonen of omdat ze hier eerder hebben gewoond en terug willen keren naar Lelystad. Het college heeft daar geen bezwaar tegen, al moeten de voorwaarden dan wel heel strak worden vastgelegd. “Anders krijg je daar discussie over,” zegt wethouder Dennis Grimbergen.

Alleen de VVD heeft uitgesproken moeite met zo’n bepaling. “Ik zou toch ook een lans willen breken voor mensen die vanuit Amsterdam of hier gewoon willen komen wonen,” vindt Eelco Schrijver.

Budget

Het college heeft de gemeenteraad verder verschillende keuzes voorgelegd: of nu ineens 20 miljoen extra bij het budget, of dit jaar 10 miljoen extra en volgend jaar nog eens 10 miljoen. De meeste partijen kiezen voor 20 miljoen, ook omdat je dan voorlopig niet in de situatie komt waar Lelystad nu in zit, namelijk dat het geld op is en er geen leningen meer kunnen worden verstrekt. Roel Velstra van Mooi Lelystad kwam nog met een alternatief. “Als we nu eens 10 miljoen nu doe, en dan een seintje krijgen als een groot deel van dat budget, laten we zeggen 90 of 95 procent, is uitgeleend? Zodat we dan op tijd extra budget beschikbaar kunnen stellen en niemand achter het net hoeft te vissen?” Ook dat voorstel kon op steun van het college rekenen.

Over twee weken besluit de gemeenteraad over extra budget voor de starterslening.