De Borg in de Landerijen van het gas af en aangesloten op warmtenet
Voor het eerst is in Lelystad een bestaand gebouw aangesloten op het warmtenet van Vattenfall. Dat betekent dat het gebouw geen aardgas meer gebruikt voor de verwarming. Het gaat om De Borg in De Landerijen, een gebouw van de gemeente Lelystad. In dit gebouw zitten basisscholen 3Sprong, De Meander en De Lispeltuut en GO! Kinderopvang. De kinderen en medewerkers merken niets van de verandering. Alleen de techniek achter de verwarming is veranderd.
“Dit is een bijzondere mijlpaal”, zegt wethouder Herma Hofmeijer. “We werken in Lelystad stap voor stap aan een fossielvrije stad. Bij De Borg zie je wat dat concreet betekent. Een bestaand gebouw wordt vanaf nu echt anders verwarmd. Dit is een zichtbaar voorbeeld van hoe Lelystad overstapt op nieuwe energie.”
Warmtenet
Een warmtenet bestaat uit leidingen onder de grond. Door de ene leiding stroomt warm water naar woningen en gebouwen. Een tweede leiding brengt het afgekoelde water weer terug, zodat het opnieuw opgewarmd kan worden. De cv-ketel op aardgas maakt plaats voor een afleverset. Die afleverset zorgt ervoor dat het warme water uit het warmtenet op de juiste temperatuur door de school stroomt. Voor het verwarmen van kraanwater gebruikt het gebouw elektrische boilers. Op die manier is het gebouw helemaal aardgasvrij.
De Borg was één van de gebouwen van de gemeente die nog aardgas gebruikt. De komende jaren maakt de gemeente meer gemeentelijke gebouwen aardgasvrij. Nieuwe scholen en andere gebouwen worden al gebouwd zonder aardgasaansluiting. Bij bestaande gebouwen kijkt de gemeente welke manier van verwarmen het beste past. Wethouder Hofmeijer: “Uiteindelijk gaat de hele stad de overstap maken naar nieuwe energie. Het is belangrijk om als gemeente zelf het goede voorbeeld te geven. Dus ook als gemeente maken we stap voor stap de eigen gebouwen aardgasvrij”.
Verschillende oplossingen
De Borg krijgt nu warmte via het bestaande warmtenet van Vattenfall. Dat betekent niet dat dit voor alle gebouwen in Lelystad de oplossing wordt. De gemeente werkt ook aan een nieuw warmtenet voor een deel van de stad. In het buitengebied, in wijken met nieuwere woningen en in wijken waar de huizen verder uit elkaar staan, is een elektrische oplossing beter.
Minder afhankelijkheid en beter voor het milieu
In Lelystad wordt stap voor stap gestopt met het gebruik van aardgas. Daar zijn verschillende redenen voor. Bij het verbranden van aardgas komt CO₂ vrij. Dit draagt bij aan de opwarming van de aarde en de verandering van het klimaat. Daarnaast komt een groot deel van ons aardgas uit het buitenland. Daardoor zijn we in Nederland afhankelijk van ontwikkelingen en prijzen waar we weinig invloed op hebben. Dat bleek bijvoorbeeld na de Russische inval in Oekraïne, toen de gasprijzen flink stegen. Daarom werkt de gemeente toe naar andere manieren om onze woningen en gebouwen te verwarmen. Het liefst met energie en warmte die we in of dichtbij Lelystad opwekken.
Neem de tijd
De gemeente adviseert woningeigenaren die ook van het gas af willen de tijd te nemen voordat ze een keuze maken. Zo is het advies om eerst te kijken welke oplossingen in de buurt mogelijk zijn om daarna de voor- en nadelen per oplossing op een rij te zetten. Als er een warmetenet in de buurt komt, dan is het verstandig het aanbod van het warmtebedrijf af te wachten en de prijzen te vergelijken met bijvoorbeeld zelf een warmtepomp aan te schaffen. De gemeente wijst ook op het bestaan van subsidies. Inwoners die meer willen weten over de plannen per buurt, kunnen hierover informatie vinden op www.gemeentelelystad.nl/nieuweenergie.
