Terug naar hoofdinhoud

Contract voor streekbussen wordt vervroegd opgezegd en stopt al in 2029

EBS rijdt onder de merknaam RRReis.
08 oktober 2026
Geschreven door Theo van Rhijn

Flevoland krijgt mogelijk al na juli 2029 een andere busmaatschappij, of op zijn minst een ander contract met EBS, waarbij de voorwaarden voor het bedrijf gunstiger zijn. De huidige concessie werd afgesloten voor de periode tot 2035, maar het lukt EBS niet, aan de afspraken te voldoen. Na de klachten uit de beginperiode werd duidelijk dat het bedrijf de exploitatie niet rond krijgt.

Flevoland hoort bij de vervoersregio IJssel-Vecht, samen met Gelderland en Overijssel. Gedeputeerde Staten van de drie provincies hebben nu op hoofdlijnen afspraken gemaakt met EBS en die omvatten ook vroegtijdige beëindiging van de concessie. De provincies gaan opnieuw aanbesteden. Tot die tijd blijft EBS het busvervoer verzorgen, melden de drie.

Ze dragen financieel extra bij om de continuïteit te borgen. Het grootste deel van de verliezen blijft voor rekening van EBS, zeggen ze. Omdat de afspraken nog niet definitief zijn, worden er nog geen bedragen genoemd.

EBS kampt met operationele tekorten waardoor de concessie niet rendabel is. Ook komende jaren is er geen zicht op een rendabele concessie.

'Ambitieus maar realistisch'

Bij de aanbesteding in 2022 werd het aanbod van EBS, na vergelijking van drie inschrijvingen, als ambitieus maar realistisch beoordeeld. “De concessie is door een combinatie van operationele tegenvallers, hogere kosten en externe omstandigheden zoals netcongestie structureel uit balans geraakt,” aldus de Overijsselse gedeputeerde Martijn Dadema.

“Met de nieuwe afspraken zorgen we ervoor dat de bussen blijven rijden zoals reizigers gewend zijn en dat ook de vervoerder zijn verantwoordelijkheid neemt. Natuurlijk doet het pijn dat we extra financieel moeten bijdragen, maar dit is de beste keuze voor reizigers.”